istanbul escort
Home » Kadın Ve Sağlık » Hamilelik’te Yararlı Besinler
hamilelik faydali besinler

Hamilelik’te Yararlı Besinler

Hamilelik’te Tüketilmesi Yararlı Besinler nelerdir?

Aslında sadece hamileyken yada hastayken değil, tüm yaşantısı boyunca kadın olsun erkek olsun herkes beslenmesine dikkat etmeli.

Hamilelik gibi bir durumda ise ekstra dikkat göstermek kaçınılmaz. Kadınlar için annelik çok önemli bir dönüm noktası, sağlıklı bir hamilelik de bu dönüm noktası için ilk adım.

hamilelik faydali besinler

hamilelik faydali besinler

Peki kadın beslenmesine nasıl dikkat etmeli? Hem kadına hemde doğacak bebeğine hangi besinler sağlık ve gelişim açısından maksimum düzeyde yarar sağlar.

Kadının hamileliğinin ilk 3 ayı anne ve bebekte değişim ve gelişimin hat safha da yaşandığı bir zaman dilimidir.

Kadının tüm vücut mekanizması bebek için çalışmaya başlar, bu aylarda bebeğin iç organları ve beyni gelişir, bu gelişim içinde folik asite ihtiyaç duyulur.

Hamilelik Zamanında Folik Asit Çok Faydalı

Folik asit bakımından en zengin gıdalar ise deniz ürünleri olacaktır.
Özellikle yağlı balıklar bebeğinizin beyin gelişimi için gerekli olan folik asiti karşılayacaktır.

Somon, sardalya, alabalık ve uskumru gibi balıkları sıklıkla tüketmelisiniz. Ceviz, ıspanak, portakal suyu, brokoli, mercimek ve semizotu da folik asit değerleri yüksek yiyecekler arasında.

Bu yiyecekler hamileyken yenmesi gereken yiyecekler arasında başı çekiyor.

Kadın ve bebeğine hiç bir yararı olmayacak hazır ve işlenmiş gıdalardan kesinlikle uzak durun. Keza genetiği değiştirilmiş ürünlerden de uzak durmalısınız mevsimi olmayan hiç bir meyve ve sebzeyi tüketmeyin.

Demir ihtiyaçının tavan yaptığı hamilelik dönemin de kadınlar günde iki porsiyon kırmızı et tüketebilirler,kırmızı et demir içeriği en yüksek gıdalardandır bebeğinizin ve kendi sağlığınız için tüketmeye özen gösterin.

hamilelik faydali besinler

hamilelik faydali besinler

Kalsiyum hem bebek hemde kadın için çok önemlidir,bebeğin kemik ve iskelet gelişimininin sağlıklı olması için mutlaka kalsiyum almalısınız.

Fakat kalsiyumu alırken dikkat etmeniz gereken noktalar var pastörize olmayan süt ve süt ürünlerinden çiğ sütten uzak durun.

Pastörize olmayan süt ve süt ürünlerin de rastlanabilen bakteri ve parazitler bebeğin ve kadının sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Bu bakterilerden listerianın, düşük, erken doğum ve doğum kusurlarına yol açabildiği bilimsel çalışmalar ile sabittir.

Pastörize günlük sütten kendi yoğurdunuzu yapabilirsiniz, bu yoğurt hazır yoğurtlardan daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

avukat